třešeň

Ne každá třešeň je stejná: hlavní rozdíly mezi odrůdami.

Už jste někdy zasadili v očekávání šťavnatých plodů a dočkali jste se hořkého zklamání? To proto, že výběr správné odrůdy je klíčový. Třešně se mohou výrazně lišit nejen chutí, ale také nároky na pů přečtěte si více »

kanadské borůvky

Sazenice kanadských borůvek

Kanadské borůvky patří mezi rostliny se speciálním obsahem živin, které podporují správné fungování lidského organismu. Keře dostupné v našem sortimentu nejsou nijak zvlášť složité na pěstování, což s přečtěte si více »

 

Ne každá třešeň je stejná: hlavní rozdíly mezi odrůdami.

Už jste někdy zasadili https://Moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Tresne-a-visne/25 třešeň v očekávání šťavnatých plodů a dočkali jste se hořkého zklamání? To proto, že výběr správné odrůdy je klíčový. Třešně se mohou výrazně lišit nejen chutí, ale také nároky na půdu a podnebí. Například v Polsku oblíbená třešeň Łutówka je absolutním hitem. Je to odrůda odolná vůči mrazu a dobře se jí daří i v drsnějších klimatických podmínkách. Její plody jsou díky své výrazné chuti ideální na pečení a zavařování. Pokud naopak hledáte něco exotičtějšího, hitem by mohla být odrůda Schattenmorelle. Plody této německé odrůdy se vyznačují sytě červenou barvou a intenzivní chutí - ideální pro výrobu šťáv nebo zavařenin. Při výběru vhodné třešně se vyplatí věnovat pozornost také cenám sazenic. Některé mohou být k dostání za pár zlotých, zatímco jiné vyžadují větší investici. Je však třeba mít na paměti, že je lepší investovat jednou více a těšit se z bohaté úrody po několik let, než šetřit na začátku a mít později problémy. Vzpomeňte si na má slova, až příště navštívíte zahradnickou školku. Pečlivě kontrolujte etikety - na maličkostech opravdu záleží!

Třešně pro všechny rozpočty: vyplatí se investovat více?

Když jsem se na jaře procházel po místním trhu, ceny třešní skákaly jako blázen: od 10 do dokonce 50 liber za kilo! Znamená dražší lepší? Pojďme to zjistit. Oblíbené odrůdy třešní, jako jsou „Burlat“ a „Vega“, mají různou chuť a trvanlivost. Vyplatí se proto zvážit kompromis mezi cenou a kvalitou ovoce. Některé levnější třešně však mohou produkovat stejně úžasné plody. Základem je správná péče a výběr místa výsadby!

Odrůdy třešní - volba srdce nebo rozumu?

Představte si romantický piknik pod rozkvetlým stromem. Sníte o sladkých, šťavnatých třešních ve svých rukou? Oblíbené odrůdy jako Burlat lákají svou vynikající chutí. Ale co mráz? Stojíme před dilematem: chuť, nebo trvanlivost? Vyplatí se vsadit na odrůdu 'Vega', která se nebojí zimního chladu, i když ztrácí na kulinářské hodnotě? Volba mezi srdcem a rozumem je střetem mezi zkušeností a cíli - rozhodující bitvou pro každého vášnivého zahrádkáře!

Třešně - které koupit, aby krásně rostly po mnoho let?

Byla obyčejná sobota, když se Marta rozhodla zajít do místní zemědělské školky. Snila o tom, že si na zahradě vysadí třešeň. Ale které si vybrat? No, klíčem k úspěchu jsou správné odrůdy. Začátečníkům bych doporučil stromek „Regina“ - jsou odolnější vůči chorobám a vyžadují méně péče než ty choulostivější. Výborně snášejí polské zimy! Nezapomeňte také: nezbytné je dobře osluněné místo. Půda musí být bohatá na živiny, ale zároveň propustná. Na sazenicích nešetřete - levnější varianta může později přinést více problémů než užitku. Investice do kvality obvykle končí každoroční sladkou odměnou plnou lahodných plodů. Po návratu s těmito znalostmi a malou třešní se Martina zahrada stala místem rodinných setkání se šťavnatým ovocem přímo ze stromu. Proto stojí za to myslet nejen na „tady a teď“, ale také na budoucnost naší výsadby!

Kde hledat podporu při nákupu mladých sazenic?

Internet je plný nabídek - stejně pestrobarevných jako plody těchto stromů samotných! Často se však největším spojencem ukáží být místní zemědělské školky, které mají ruku na tepu. To byl i můj případ, když jsem si pořídil svou první třešeň Burlat. Majitel školky mi nejen poradil s výběrem nejlepší odrůdy pro mou zahradu, ale také se podělil o rady týkající se péče. Rozhovor s odborníkem má svou cenu - dozvěděl jsem se, že ceny třešní se mohou lišit v závislosti na ročním období a kvalitě sazenic. Nebál jsem se tedy investovat více do zdravých a silných stromů s vědomím, že budou po mnoho let přinášet bohatou úrodu. To je dokonalý příklad toho, že se někdy vyplatí zeptat se místních odborníků - díky jejich zkušenostem se snáze vyhnete chybám a budete si moci vychutnat chutné ovoce bez větších problémů.

Související články